Dr. Bill Tiller - Part 1A - Introduction To Intention Host Device Research
https://www.youtube.com/watch?v=fkAeDGb2n3U
Näkökulmia tietoisuuden evoluutioon, kehosta sieluun ja maailmankaikkeuteen.
Itzhak Bentov ~ From Atom To Cosmos
https://www.youtube.com/watch?v=KMbeK_6ATxQ
28:00-> Hengityksen ja sydämen sykkeen resonanssista
34:00-> Sympaattisista värähtelyistä maa-ionosfäärin sykkeeseen ja kosmiseen yhteyteen
36:20-> Meditaation harrastajien kuulemista äänitaajuuksista
37:30-> Aivojen stimulaatiosta, kundaliinista ja energiakeskuksista
41:30-> Todellisuudesta ~ We are Part-Time here
58:55-> Rakkaudesta ja intuitiosta
Asiaan liittyen: Yhdysvalloissa intuitiotutkimusta hyödynnetään muun muassa armeijan, Kennedyn avaruuskeskuksen, merisotakoulun, NASAn sekä pelastuslaitoksen koulutusohjelmissa (Yle 2014).
1:00:20-> The Hologram - KOLMEN veteen heitetyn pikkukiven INTERFERENSSI ja kuvion lähdeinformaation palautus koherentilla valolla.
”Missä kaksi tai kolme on kokoontunut minun nimeeni, siinä minä olen heidän keskellään” (Jeesus Matteuksen mukaan).
Tulevaisuuden teknologia on tietoisuuden teknologiaa.
1:06:20-> Maailman synty kosmisesta munasta - The Bentov Model of the Universe - jatkuva vaatimaton alkuräjähdys. Maailmankaikkeus on toruksen muotoinen.
1:14:50-> Valkoinen aukko ja musta aukko.
Video herätti hauskoja ajatuksia. Mestariankan vanavedestä nousi ajatus: Muna (3), kana (6) ja näkymätön kukko (9). Kolmesta on maailma syntynyt, kuusi sen hautoo ja kasvattaa ja yhdeksän on kaiken kokonaisuus.
Asiasta sen enempää tietämättä ilmeisesti niin sanottu mahaparanirvaaninen taso on yhdeksänulotteinen, jos seuraavassa logiikassa on mitään perää.
Fyysiset aallot ja hiukkaset (3D), astraaliset ajatukset ja tunteet (4D), mentaaliset älyn ilmaukset ja kausaaliset ideat (5D), buddhinen rakkaus ja viisaus – yksilöllisen sielun tietoisuus (6D), nirvaaninen jumaluus – korkeamman itsen tietoisuus (7D), paranirvaaninen jumaluus (8D), mahaparanirvaaninen jumaluus (9D).
Toisaalta voi olla, että jumaluus ilmenee tilaulottuvuuksien tuolla puolen, jolloin järjen logiikalla ei voi tavoittaa kuin korkeintaan sielunsa tai sen kausaalisen idean, jonka oivaltaminen saattanee kylläkin johtaa sieluntietoisuuteen. En tiedä, mutta idässä polkua kutsutaan Jnana joogaksi, joka on filosofisen tiedon tie, jossa kaiken tutkimisen ja pohdiskelemisen avulla etsitään perimmäistä totuutta.
1:17:05 -> Kananmunan sähköpotentiaalista ja universaalin munan evoluutiosta.

1:33:00 -> Tiivis pakkaus, tetraedri ja monet kosmokset.


